W dniach 11-14 grudnia 2017 roku odbył się wyjazd szkoleniowy Hodowców Bydła Mięsnego do Włoszech, który umożliwił Polskim Producentom Bydła Mięsnego zapoznanie się z najnowocześniejszymi technologiami i metodami stosowanymi        w zakresie hodowli i oceny bydła mięsnego.

 

Pierwszego dnia odbyła się wizyta z Dyrektorem P. Simone Mellano w Asprocarne Piemnonte S.C.C (Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego), który zaprezentował aktualną sytuację na rynku bydła mięsnego we Włoszech.

Kolejnego dnia odbyła się wizyta w gospodarstwie rolnym Azienda Agricola Di Martini Franco, gdzie Hodowcy Bydła Mięsnego zapoznali się z dwoma rasami: Piedmontese i Charolaise oraz uzyskali możliwość zastosowania w praktyce  zdobytych wiadomości w Asprocarne.

Następnie Producenci odwiedzili gospodarstwo La Grangia Soc. Agr. Di Garesio Danielle, w którym spotkali się z osobą odpowiedzialną za ocenę bydła mięsnego w tym regionie. Podczas tego spotkania uczestnicy również zapoznali się z metodami oceny bydła mięsnego na rasie Piedmontese.

Ostatniego dnia Producenci z Polski byli na wizycie w Centrum Genetycznym  Azienda Carena Renato e Figli, gdzie otrzymali najlepszą wiedzę z oceny bydła mięsnego Piedmontese oraz zastosowali ją w praktyce. Producenci również mieli okazję między spotkaniami skosztować włoskiej kuchni w najlepszych restauracjach z odznaką Michelin oraz podziwiać piękne widoki włoskich Alp.