czyli szkolenie „Przetwórstwo mleka sposobem na dywersyfikację dochodów”

Patrząc na mleko, takie prosto od krowy, nie od razu zdajemy sobie sprawę, ile różnorodnych wyrobów może z niego powstać. Dzięki procesom przetwórstwa i starannej obróbce wytwarzamy z niego śmietany, masła, no i właśnie – sery.

 Serowarstwo to najbardziej szlachetny i złożony kierunek przetwórstwa mleka. Proces ten składa się    z wielu następujących po sobie operacji, z których każda ma istotny wpływ na właściwości, jakość i charakter gotowego produktu. W zależności od sposobu prowadzenia poszczególnych procesów, można uzyskać wiele różnorodnych odmian sera.

Serowarstwo od tysięcy lat odgrywa istotną rolę w życiu ludzi, dostarczając pożywienia, niegdyś znacząco ułatwiając także przetrwanie w czasie długiej zimy. Sery, powszechne również na dzisiejszych stołach, zawierają wiele cennych składników odżywczych: są ważnym źródłem wapnia, białka i witaminy B12. Nic dziwnego, że są tak popularne, ich produkcja z roku na rok rośnie, a Polska jest coraz większym eksporterem wyrobów serowarskich.

A szkolenie?

Rozpoczęło się od wizyty w gospodarstwie mlecznym Juchowo, liczącym 650 krów,z czego aż 360 to krowy mleczne, osiągające wydajność ok. 6,5 tys. litrów mleka na krowę w skali roku. Hodowla bydła prowadzona jest tu w sposób bardzo świadomy. 98% krycia to krycie naturalne, w którym uczestniczy 15 byków hodowlanych. 97% paszy spożywanej przez zwierzęta to pasza własna, a wypas na łąkach odbywa się od maja do października. Podczas wizyty nie zabrakło szczegółowych pytań ze strony uczestników i wielu inspirujących rozmów.

Gospodarstwo mleczne Juchowo

Następnego dnia odbył się przejazd do Akademii Siedliska pod Lipami, gdzie przeprowadzone zostały trwające 6 godzin warsztaty serowarskie. Podczas warsztatów grupa wykonała kilka rodzajów sera: ser typu korycińskiego, ser żuławski, ser typu gouda oraz ser parzony typu oscypek.

Akademia Siedliska pod Lipami

Uczestnicy poszerzyli swoje umiejętności w praktyce, ale i w teorii: poznali zarówno podstawy serowarstwa,umożliwiające samodzielny wyrób serów, jak i wymogi sanitarne obowiązujące podczas produkcji.

Warsztaty serowarskie

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś również zrobił własny ser. Śledź nas bieżąco, bo już niedługo będzie ku temu sposobność! Rozszerzenie swojej działalności o produkcję serów to świetny pomysł na dywersyfikację dochodów, wykorzystanie surowca oraz dobrą zabawę.

 Mimo, że w Polsce nie brakuje wielkich zakładów serowarskich, coraz częściej można spotkać się z tzw. serami zagrodowymi, wytwarzanymi w niewielkich lokalnych serowniach, po które w szczególności sięga świadomy klient.

Bądź na bieżąco. Więcej informacji na naszej stronie: http://www.wyjazdy.inconventus.pl/
i Facebooku: https://www.facebook.com/wyjazdy.inconventus