Dlaczego są liderem w branży trzody chlewnej?

12,6 miliona sztuk – tyle w roku 2018 wynosiło pogłowie trzody chlewnej w Danii. Duńczycy są również największym eksporterem mięsa wieprzowego w Europie i niekwestionowanym liderem w produkcji prosiąt. Jak oni to robią?


Automatyka i genetyka

Przede wszystkim, duńskie hodowle korzystają z najnowszych osiągnięć technologicznych w dziedzinie automatyki i genetyki. Potrzeba zwiększania konkurencyjności w stosunku do innych producentów regionu i wysokie koszty zatrudnienia wpływają na ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań.

Współpraca z pionierskimi firmami genetycznymi stale podnosi jakość duńskiej trzody: wprowadzane są innowacyjne programy rozrodowe, w które zaangażowani są specjaliści dbający o odpowiedni profil genetyczny oraz zdrowie loch rozpłodowych. Efektem jest duża plenność i niska liczba upadków.

Wciąż postępująca automatyzacja dotyczy nie tylko hodowli, lecz również procesów produkcji mięsa. Zautomatyzowanie linii produkcyjnej pozwala lepiej planować pracę, jednocześnie pozytywnie wpływając na higienę, a więc tym samym na jakość produkowanej żywności.

Skuteczne zarządzanie

Zarządzanie hodowlą w Danii jest  prowadzone w sposób przemyślany i zorganizowany. Specjalizacja w produkcji świń zacieśniła relacje handlowe między producentami prosiąt a fermami nastawionymi na tucz. Rozwinęła się także integracja między producentami żywca i zakładami mięsnymi. Organizacje, takie jak np. Krajowy Związek Producentów Świń (Danske Producenter), zrzeszają hodowców i chronią ich interesy (m.in. przez uczestnictwo w tworzeniu prawa regulującego hodowlę i produkcję trzody chlewnej).

Wsparcie rządu

Warto nadmienić, jak świadomie do problemów związanych  z hodowlą świń (np. epidemii ASF) podchodzi duński rząd. Dzięki działaniom Ministerstwa Środowiska i Żywności Danii oraz Duńskiego Urzędu ds. Weterynarii i Żywności, klęska ominęła duńskich hodowców.  Wymienione organy przygotowały również plan na wypadek pojawienia się ognisk ASF w kraju.

Racjonalność producentów

Dania wiedzie prym wśród krajów zajmujących się trzodą chlewną w kategoriach rozrodu, jakości, bezpieczeństwa pasz oraz dbałości o komfort zwierząt. Dzięki takiemu podejściu duńskie hodowle znajdują się w światowej czołówce. Duńscy producenci wieprzowiny przykładają szczególną wagę do wysokiego standardu hodowli zwierząt, jakości paszy oraz monitorowania i kontroli ich zdrowia. 

100 lat – 90% – 5000 hodowli – 28 milionów – 140 krajów

Dania: wśród największych eksporterów wieprzowiny trzody już od przeszło 100 lat, ok. 90% towaru eksportowane poza granice kraju, 5000 hodowli trzody chlewnej produkujących 28 milionów sztuk świń/rok, z których większość trafia do ubojni, a ich mięso eksportowane jest do ponad 140 krajów (najwięksi importerzy: Niemcy, Wielka Brytania, Polska, Chiny, Japonia,Włochy, Rosja i Szwecja).  

Duńska technologia w Polsce? Tak! 

Zdominowała wiele polskich gospodarstw. Co więcej, w naszym kraju żyje sporo Duńczyków prowadzących własne hodowle. Ciekawym przypadkiem jest firma Goodvalley, zajmująca się produkcją trzody w 3 krajach: w Polsce, na Ukrainie i w Rosji. Zapytaliśmy ją, dlaczego ich technologia jest tą wyróżniającą się na rynku.

„Goodvalley oparło swoją produkcję na duńskich standardach i technologii rolniczej, stale podnosząc wyniki ze względu na ciągłe skupianie się na podwyższaniu procedur optymalizacyjnych. Firmę cechuje pełen łańcuch produkcyjny „od pola do stołu” i to pozwala na unikalną kontrolę każdego parametru pochodzącego z produktu końcowego” – mówi grupa Goodvalley


Wyjazd studyjny do Danii – co zyskujesz?

Wyjazd studyjny do Danii to doskonała okazja, aby poznać duński sektor trzody chlewnej i dowiedzieć się, na czym polega duński fenomen. Dania to nie tylko państwo z najbardziej rozwiniętym, wzorcowym sektorem trzody chlewnej, lecz również skuteczne zarządzanie, najnowsze technologie i pionierska genetyka.

A w programie…

W programie wyjazdu spotkanie z Danish Pig Academy oraz szkolenie pt. „Zastosowanie najnowszych technologii na fermie trzody chlewnej”, jak również: zwiedzanie 2 duńskich gospodarstw, spotkanie z duńskim związkiem hodowców trzody chlewnej, prezentacja rynku trzody chlewnej w Danii, zwiedzanie Kopenhagi oraz wizyta w 2 gospodarstwach, już w Poznaniu.

Szczegóły? Nie ma sprawy!

Wszystko znajdziesz pod tym linkiem: http://www.wyjazdy.inconventus.pl/tour/dunski-sektor-trzody-chlewnej/